Zabawa w życiu naszego psa

W dzisiejszym poście chciałabym poruszyć temat niezwykle ważny, szczególnie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Będzie to mianowicie artykuł na temat zabawy w życiu psa i roli jaką ona w nim pełni.

Zabawa jest jedną z potrzeb naszego psa, którą my jako opiekunowie mamy obowiązek zaspokoić. A co właściwie wnosi zabawa w życie naszego psa oraz w naszą relację z nim? Korzyści jest bardzo wiele, dlatego chciałabym je krótko omówić.

Zabawę, jaką możemy zaproponować psu możemy podzielić na wiele różnych rodzajów. Ponieważ zabawą dla psa będzie zarówno zwykłe rzucanie piłeczką, jak i nauka sztuczek czy psie sporty. Co wybierzemy zależy tylko od nas i od możliwości naszego psa, ale także od jego upodobań. Od nas opiekunów każda z dziedzin, którą wybierzemy wymaga pewnego zakresu wiedzy. Dlatego jeśli już zdecydujemy się na jakiś rodzaj bardziej zaawansowanej zabawy jak nauka sztuczek, czy psi sport warto wcześniej doszkolić się w tym temacie. Należy przede wszystkim poznać podstawowe reguły i zasady, które pomogą wam odnieść sukces. Grupą bardzo ważnych zabaw, które jednocześnie pozwalają na zaspokojenie potrzeby eksploracji, są wszelkiego rodzaju zabawy węchowe i im chciałabym poświęcić w najbliższym czasie osobny wpis.

Wróćmy jednak do korzyści, jakie będzie za sobą niosła ogólnie pojęta zabawa. To przede wszystkim budowanie więzi ze swoim psem, poznawanie go i coraz lepsze rozumienie. Dzięki zabawie nasz pies ma zapewnioną rozrywkę intelektualną, ale też bardzo często fizyczną. Podczas zabawy u psa zostają pobudzone zmysły, dzięki czemu pięknie stymulujemy jego umysł. Przede wszystkim jednak zabawa powoduje uczucie satysfakcji i niesie ze sobą radość, zarówno dla nas jak i dla naszego psa. Wzrost poziomu endorfin sprawia, że czujemy się po prostu szczęśliwsi. Czas zabawy szczególnie tej, w której pies wchodzi w interakcja z opiekunem jest niezwykle dla niego ważny. Pamiętajmy, że to zwierzęta społeczne i potrzebują kontaktów społecznych, zarówno z tym samym gatunkiem, jak i z nami ludźmi.

Zabawa to również sposób na nudę, która jak każdy właściciel wie jest bardzo niebezpieczna dla psa. Pamiętajmy, że znudzony pies sam znajdzie sobie zajęcia, a w najgorszym wypadku rozwiną się u niego problemy behawioralne. Zabawa więc jest sposobem na rozładowanie napięcia, na spożytkowanie energii, ale również wśród nich są też takie, które powodują odprężenie, odstresowanie i wyciszenie naszego psa. To wszystko jak się domyślacie ma szczególny wpływ na zdrowie psychiczne naszego psa.

Odpowiednio dobrane aktywność będą wręcz zalecane przez behawiorystów, szczególnie dla psów z problemami typu lękliwość czy nadpobudliwość. Będą miały na celu bowiem pobudzenie pewności siebie u pierwszych i wyciszenie tych drugich.

Ważne jest też, aby pamiętać, że zabawy potrzebuje każdy pies zarówno szczeniak, jak i młody pies dorosły, a także pies w wieku geriatrycznym. Należy oczywiście znając swojego psa i jego możliwości dobrać odpowiednie dla niego aktywności.

Aby stworzyć psu warunki do atrakcyjnej i urozmaiconej zabawy należy zadbać również o odpowiednie akcesoria, zabawki, ale też atrakcyjne przysmaki.

W naszej hodowli szczególnie uwielbianymi zabawami są wszelkiego rodzaju zabawy węchowe. Do tego wykorzystujemy przede wszystkim maty i kule węchowe, które samodzielnie wykonuję i które możecie zobaczyć tutaj https://www.facebook.com/profile.php?id=100090050344631

Niektóre nasze psy uwielbiają przynosić zabawki, więc bardzo chętnie amatorsko aportujemy, w szczególności lubimy zabawki wykonane również przeze mnie ręcznie, są to miękkie piłeczki, hantelki czy ringo zrobione na szydełku.

Dla nas zabawy mają szczególną wartość, jeżeli chodzi o naszą relację z psami. Jest to czas, kiedy możemy każdemu psu poświęcić indywidualny przeznaczony tylko dla niego czas.
Podsumowując więc: bawcie się ze swoimi psami, poświęcajcie im maksimum swojego czasu, a gwarantujemy wam, odpłacą się z nawiązką.