Pies czy suka – czy płeć ma znaczenie?

My ludzie w wielu sytuacjach w życiu posługujemy się stereotypami powszechnie panującymi w naszym środowisku. Niestety nie zawsze to, o czym większość jest przekonana , jest prawdziwe.

Tak też w kwestii posiadania psa często kierują nami zasłyszane w społeczeństwie prawdy, które  często po nabraniu doświadczenia okazuje się błędne.

W swojej praktyce hodowlanej zauważam jednak coraz częściej zmiany w pozytywnym kierunku, Wielu z Was do decyzji o wyborze płci podchodzi racjonalnie i rozsądnie.  Znając oczywiście panujące powszechnie przekonania, staracie się mimo wszystko analizować temat głębiej.

Najbardziej powszechne stereotypy to:

  • Suki mają burzę hormonalną
  • Psy mają tendencję do ucieczek
  • Suki są bardziej przywiązane do człowieka
  • Psy mają większą tendencję do agresji
  • Suki są z reguły wrażliwsze i spokojniejsze
  • Psy są bardziej terytorialne i bywają dominujące
  • Suki szybciej się uczą
BALOO Amoredogs (Baloo)

Bardzo często te głęboko zakorzenione w podświadomości przekonania kierują naszym wyborem.

ALMANDYN Amoredogs (Tomiś)

Oczywiście te założenia w jakimś stopniu w niektórych przypadkach mogą okazać się mniej lub bardziej prawdziwe. Gdy stają się one nieakceptowalne dla opiekuna, należy rozważyć zabieg kastracji lub sterylizacji, który zniweluje niepożądane zachowania wywodzące się z niezaspokojonego popędu seksualnego.

Czym więc naprawdę różnią się psy pod względem płci? Jak się poniżej dowiecie to nie różnice w zachowaniu stanowią główny aspekt, który powinniśmy brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Co więc jest rzeczywiście ważne?

Wielkość budowa psa

Pierwszą z nich jest chociażby wysokość i psa. Prawdą jest, że psy i suki różnią się od siebie wielkością, masywnością budowy, jednak szczególnie ważne jest to u ras większych. Samce wielu ras z reguły są potężniejsze, mocniej zbudowane, a ich wysokość w kłębie znacznie różni się od wysokości samic. W przypadku ras mniejszych czy miniaturowych różnice te mogą być nieznaczne, a może być nawet zupełnie odwrotna sytuacja.  

Trzeba również brać pod uwagę możliwość, że może się zdarzyć sytuacja zupełnie wyjątkowa i na przykład suka z danego miotu może być dużo lepiej zbudowana i masywniejsza niż jej brat.

Biorąc pod lupę nasze trzy cudowne rasy można stanowczo powiedzieć, że szczególnie w przypadku sheltie te wyjątki zdarzają się bardzo często. Szczególnie ze względu na typy hodowane w Polsce i dość sporą nieprzewidywalność jeśli o chodzi o gen wzrostu u Szetlanda.

W przypadku naszych dwóch długowłosych ras samce z reguły wyróżniają się bardziej obfitą szatą.

BEA Amoredogs (Lilo)

Fizjologia psa i suki

Inna dostrzegalna gołym okiem różnica między psem a suką to ich fizjologia. Ze względu na inne narządy płciowe różnią się oni chociażby sposobem załatwiania się. Spacer więc wygląda trochę inaczej z suką, a inaczej z psem. Suczki z reguły załatwiają się na spacerze raz, ale długo. Psy z kolei znaczą każdy napotkany krzaczek czy murek. Suczki będą zostawiać plamy na trawniku, psy mogą przyczynić się do wysuszania krzewów.

CAPRI Amoredogs (Kaprys)

Hormony

Trzecia bardzo ważna kwestia to hormony naszych czworonogów. To w bardzo dużej mierze one odpowiedzialne są za wiele zachowań, ale oczywiście nie tylko. Ogromne znaczenie ma charakter naszego psa, nasza relacja z nim, czy sposób w jaki zaspokajamy jego podstawowe potrzeby. To z reguły te czynniki prowadzą do pojawiania się niechcianych zachowań i problemów behawioralnych.

Do czego jeszcze przyczyniają się hormony?

Cieczka u suki

W przypadku suczek to oczywiście cykliczne cieczki. Jest to bardzo trudny dla suki czas, dlatego powinniśmy poświęcić jej wówczas więcej swojej uwagi. Sunia w tym okresiei może czuć niepokój, może być rozdrażniona, może miewać wahania nastroju. Niektóre chcą więcej naszej uwagi, więcej pieszczot, inne wręcz przeciwnie, będą unikać kontaktu z nami.  

Jednym z zagrożeń jakie niesie cieczka u suczki to ryzyko pojawienia się ciąży urojonej. Aby temu zapobiec musimy właśnie z tego powodu poświęcić naszej suni więcej czasu, zapewnić wystarczającą ilość aktywności i naszej uwagi.

DANAE Amoredogs (Sally)

Pies i jego instynkt

Z reguły częściej suki poddawane są w sterylizacji niż psy kastracji. To powoduje, że psy z tego powodu częściej wykazują niepożądane zachowania, szczególnie jeśli jest wystawiany na czynniki pobudzające jego popęd seksualny. Jeśli więc posiadamy samca i jest on narażony na niezwykle silne emocje w momencie, gdy wokół niego znajdują się suczki w cieczce, musimy liczyć się z możliwością pojawienia się u niego frustracji, a skutkiem tego mogą być niepożądane zachowania.

BETTY Amoredogs (Esma)

Sądzę, że wiesz już, iż na zachowanie twojego psa nie wpływa wyłącznie płeć, jak sądzą niektórzy. Są to bowiem potrzeby seksualne zarówno psa jak i suki związane oczywiście z płcią. To, jak bardzo będą one nasilone z kolei zależy od genetyki, charakteru oraz od wychowania naszego pupila, a to z kolei zależy od nas. Jeśli jednak chcesz uniknąć zachowań związanych z potrzebami seksualnymi swojego psa czy suki, koniecznie poddaj go/ją kastracji czy sterylizacji. To doprowadzi do unormowania się hormonów, a tym samym zaniknięciu popędu seksualnego.

Po poddaniu psa czy suki kastracji i sterylizacji nie będą one narażone na emocjonalną huśtawkę, to z kolei doprowadzi do unikania niepożądanych zachowań na tle seksualnym.

Nie zapominaj jednak, że zachowanie twojego psa to nie tylko hormony. Bardzo często to niestety  popełniane przez nas opiekunów błędy. Dlatego warto skonsultować się w odpowiednim momencie z psim behawiorystą, który obecnie jest w stanie rozwiązać praktycznie każdy problem naszego psa.

W każdej regule są jednak wyjątki, a w szczególności jest to możliwe w pracy na materiale żywym jaką jest hodowla. Dlatego musimy mieć świadomość, że może zdarzyć się taki przypadek również nam i np. będziemy mieć psa o drobnej budowie lub sukę w maksymalnym wzroście i masywnie zbudowaną.

 

DIONIZOS Amoredogs (Fumfel)

Dlatego szczególnie w przypadku, gdy zamierzamy poddać naszego psa kastracji czy sterylizacji, płeć nie powinna mieć dla nas większego znaczenia. Po zabiegu nie występują zachowania typowe dla płci związane z instynktem seksualnym. Dużą uwagę natomiast powinniśmy przywiązywać do wyboru  rasy, hodowli i konkretnego szczeniaka z miotu. To powinno być dla przyszłego opiekuna podstawą podczas zakupu psa.

BONNIE Amoredogs (Bonnie)

Jako hodowcy bardzo często nadal spotykamy się ze stereotypowym podejściem podczas decyzji o wyborze płci. Są jednak wśród właścicieli naszych psów opiekunowie, którzy nie mieli określonych preferencji, co do płci. Mając stały kontakt z nimi dowiadujemy się wielu rzeczy, które absolutnie odbiegają od stereotypów obalonych zresztą w dzisiejszym artykule.

Praktyka pokazuje, że to od nas opiekunów w bardzo znacznym stopniu zależy to, jaki będzie nasz pies, czy będzie okazywał przywiązanie czy niezależność, czy będzie mniej czy bardziej energiczny. Mamy również ogromny wpływ na to, jakim zdrowiem i witalnością cieszy się nasz pies. Jeśli temat Cię zainspirował, po bardziej szczegółowe informacje możesz sięgnąć tutaj.