Gdzie szukać wymarzonego szczeniaka?

Każda osoba decydująca się na psa w swoim życiu staje przed jednym z najważniejszych wyborów z tym związanych, a mianowicie przed wyborem hodowli. Hodowla to przede wszystkim człowiek, hodowca, z którym będziemy mieć kontakt przez bardzo długi czas. Dlatego warto na tym etapie zaangażować się w proces poszukiwania odpowiedniej hodowli. Bardzo ważne jest, aby mieć świadomość, że tylko hodowle zrzeszone w Polskim Związku Kynologicznym gwarantują czystość rasy oraz największe prawdopodobieństwo, że maluchy z nich pochodzące są zdrowe, pozbawione chorób dziedzicznych.

Jednakże kolejnym bardzo ważnym aspektem jest wybór świadomego, odpowiedzialnego hodowcy, cechującego się posiadaną wiedzą oraz umiejętnością jej wykorzystywania w hodowli.

 

To działania na wielu płaszczyznach, takich jak: zdrowie, eksterier, charakter. To przemyślane i świadome dobory hodowlane, socjalizacja, opieka na najwyższym poziomie, zarówno weterynaryjna jak i hodowlana. To z kolei gwarancja predyspozycji do zrównoważonego charakteru przyszłego czworonożnego przyjaciela.

Jak więc znaleźć takiego hodowcę, który przede wszystkim będzie utrzymywał z nami kontakt podczas gdy maluch będzie już u nas, kiedy pojawią się dodatkowe pytania?

Oto kilka cech hodowcy, który kocha to co robi i u którego z pewnością warto nabyć swojego przyjaciela. Często wiąże się to np. z dłuższym czasem oczekiwania na malucha, ale zaręczam Wam, że warto.

Cechy idealnego hodowcy:

 • zawsze chętnie i wyczerpująco odpowiada na wszelkie pytania przyszłego nabywcy malucha

 • sam zadaje mnóstwo pytań potencjalnemu nowemu właścicielowi jego szczeniaka

 • hodowla jest pod opieką weterynaryjną

 • szczeniaki są z matką i rodzeństwem do ok 7 tygodnia życia

 • miejsce odchowywania maluchów jest czyste, ma odpowiednie warunki pod względem temperatury i oświetlenia

 • szczeniaki przebywają wśród ludzi

 • hodowca podejmuje starania w kierunku socjalizacji

 • pomaga podczas wyboru odpowiedniego szczeniaka

 • bez problemu przedstawia rodziców malucha – umożliwia poznanie co najmniej matki

 • informuje o ewentualnych wadach dyskwalifikujących psa z hodowli czy możliwości brania udziału w wystawach

 • odpowiedzialny hodowca najpóźniej w dniu odbioru przez Ciebie szczeniaka podpisze z Tobą umowę Kupna psa, może to nastąpić np. w momencie pobrania zaliczki.

Kiedy wybierzemy już hodowlę, przychodzi czas na wybór szczeniaka. W praktyce często nie mamy możliwości wyboru spośród całego miotu np. ze względu na przeznaczenie wybranych szczeniaków do dalszej hodowli. Każdy z nas ma określone preferencje co do predyspozycji swojego psa, dla jednych będzie to pies o dużych pokładach energii, towarzysz aktywnego życia, dla innych kanapowiec do wspólnego leniuchowania.

Moim zdaniem jedną z najlepszych opcji jest zdanie się na pomoc hodowcy. Dobry hodowca, przebywający ze szczeniakami z łatwością będzie nam w stanie pomóc w doborze malucha odpowiadającego naszym wymaganiom. Ma tą wspaniałą możliwość stałego kontaktu z nimi od pierwszych dni życia, przez taką ilość czasu poprzez mądrą obserwację jest w stanie wychwycić większość najważniejszych elementów, na podstawie których jest w stanie określić charakter poszczególnych maluchów, oczywiście są to tylko predyspozycje, które my będziemy rozwijać.

Możemy się również pokusić o to, aby samemu spróbować wybrać jeśli jest taka możliwość w danym miocie. Najważniejsze jest wtedy, aby pobyć ze szczeniakami dłuższy czas, mieć możliwość obserwacji ich zachowań w stosunku do siebie i do człowieka. Ważne, aby wziąć je na ręce i określić reakcję, ocenić na ile są lękliwe czy odwrotnie, przejawiające zachowania nerwowe, czy wręcz agresywne. Pamiętajmy jednak, że wrażenia z kilku godzin mogą nie być jednoznaczne, pojawienie się nowych osób w domu to mimo wszystko czynnik, który może wpłynąć na zachowanie maluchów.

W naszej hodowli staramy się dążyć do tego, abyście pozwolili sobie pomóc podczas wyboru szczeniaka. Maluchy będą z nami, a dokładniej wspólnie ze swoją mamą w swoim królestwie, w naszej sypialni 😉 od pierwszych dni aż do momentu odbioru ich przez Was. Da nam to możliwość stałego obcowania z nimi, ciągłego obserwowania ich zachowań, ocenie ich, dlatego mamy nadzieję być dla Was najlepszymi doradcami w kwestii doboru malucha.

W tym poście chcę również wspomnieć o tym, z czym się spotkasz rezerwując u nas szczeniaka. Jesteśmy w trakcie przygotowywania narzędzia, które pozwoli nam zapytać Cię o kilka ważnych dla nas kwestii. Pytania będą miały na celu utwierdzenie nas w przekonaniu, że Twoja decyzja o posiadaniu psa jest dokładnie przeanalizowana, pomoże w określeniu Twoich wymagań co do predyspozycji malucha, być może stanie się obszarem do dyskusji. Wychodzę z założenia, że warto pytać, po to aby uzyskać odpowiedzi, ale też po to aby, spowodować u innych zadawanie sobie kolejnych pytań:)

Wszystkich obecnych i przyszłych zainteresowanych naszymi szczeniaczkami proszę o to samo, pytajcie, pytajcie i jeszcze raz pytajcie. Będziemy się starać w miarę fizycznych możliwości odpowiedzieć na każdą nurtującą Was kwestię.