Jak zadbać o psa w upały?

Dziś bardzo ważny i przydatny wpis dla wszystkich opiekunów psów. Mowa będzie o porze roku jaką jest lato i związanych z nią niebezpieczeństwach, jakie noszą ekstremalnie upalne dni. Z pewnością mało jest wśród nas osób, które lubią, dobrze się czują i dobrze znoszą upały. Tak samo ma się sprawa z naszmi pupilami. Upalne dni zarówno dla nas jak i dla nich są niebezpieczne, dlatego warto znać podstawowe zasady opieki nad psem w tym czasie oraz kilka sposobów, jakie pomogą naszemu psu przetrwać ten okres.

Zacznijmy może od tego, w jaki sposób pies ma możliwość ulżyć sobie sam w trakcie upalnych dni, czyli na ile jego budowa i ciało mu na to pozwala. A niestety sprawa nie należy do łatwych ponieważ gruczoły potowe, które pomagają w wentylacji organizmu u naszych psiaków znajdują się jedynie na opuszkach palców. Jest to niestety niewystarczające, dlatego głównym mechanizmem ochładzania się przez psa jest ziajanie. Dlatego tak ważne jest, aby w upał nie utrudniać mu tej możliwości np. poprzez kaganiec.

Jakie psy szczególnie źle znoszą upały? Są przede wszystkim psy długowłose, ale też nienaturalnie zbyt mocno obcięte, psy ze skołtunionym i niewyczesanym podszerstkiem, nie trymowane. Dlatego musimy zdać sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważna jest podstawowa pielęgnacja. Pozwoli to zapewnić prawidłowe działanie mechanizmowi termoregulacji oraz zapewni odpowiednia wentylację ciała.

Skołtuniona, niewyczesana z martwego włosa sierść nie przepuszcza powietrza i co za tym idzie skóra pod nią nie ma możliwości swobodnego oddychania. Oczywiście podkreślam, że mowa tutaj o martwym podszerstku czy włosie, absolutnie nie wyczesujemy psa nagminnie, wyrywając przy tym zdrowy włos.

Na szczególną uwagę zasługują w tym czasie psy chore, w podeszłym wieku, suki w ciąży i oczywiście szczeniaczki.

Najprostszym sposobem na upały, na jego efekty w postaci przegrzania, czy udaru jest po prostu jego unikanie. Dlatego jeśli tylko masz taką możliwość unikaj przebywania na słońcu ze swoim psiakiem. Zapewnij mu jak najchłodniejszy kąt w mieszkaniu. Jest to oczywiście łatwe jednak wiem, że nie zawsze proste i osiągalne. Jeśli więc sytuacja zmusza Was do dłuższego przebywania na słońcu należy zadbać o to, aby psiak miał możliwość schowania i schłodzenia się. przetrwać ten okres.

Kolejną, chyba najważniejszą kwestią zarówno na zewnątrz jak i w upalnym mieszkaniu jest dostęp do świeżej, chłodnej wody. To ugasi pragnienie naszych milusińskich i ochłodzi organizm oraz zapobiegnie odwodnieniu.

Innymi sposobami na ulżenie naszym psom w upałach jest ochładzanie go wodą. Najlepszy sposób to mokry chłodny ręcznik, którym schładzamy te części ciała , które nie są pokryte sierścią, ale również możemy narzucić nim psa lekko przy tym zwilżając sierść. Można również pozwolić psu na kąpiel czy taplanie się w wodzie, posłużyć do tego może basenik lub wąż ogrodowy.

Możemy również zabrać naszego psa nad rzekę czy jezioro, jeśli to lubi oczywiście. W tym przypadku jednak musimy pamiętać, by nie pozwalać mu pić wody z takowego zbiornika wodnego, bowiem stanowi to zagrożenia zarażeniem się różnymi bakteriami i chorobami. Jeszcze jedna kwestia, o której należy pamiętać zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, jest to aby różnica temperatur między organizmem naszego pupila, a wody nie była zbyt duża, aby nie narazić go na szok termiczny.

Warto również zastanowić się nad matą chłodzącą, szczególnie w przypadku gdy nasz psiak nie ma możliwości wychłodzić się nawet w mieszkaniu.

Ważne jest również, aby dostosować długość spacerów i aktywności fizycznej zarówno do samych możliwości psa, jak i warunków pogodowych. Dlatego nawet jeśli masz zdrowego psa w kwiecie wieku ogranicz w czasie upałów długie spacery i wyczerpujące treningi. Pory na dłuższe spacery wybieraj w najchłodniejszych porach dnia, poza tym ogranicz się tylko do wyjść na toaletę.

Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie podczas upału! To niestety dość częste przypadki, kończą się one niestety tragicznie.

Uważajcie na gorący asfalt! Latem asfalt to niczym patelnia, dlatego zachowajcie szczególną ostrożność na spacerach ze swoim psem.

Jeśli jednak mimo Waszych starań i opieki Wasz pies ma nietypowe objawy takie jak:

  • Ślinienie
  • Nadmierne ziajanie
  • Brak apetytu
  • Problem z utrzymaniem równowagi
  • Przyspieszona akcja serca
  • Drganie mięśni
  • Biegunka
  • Wymioty
  • Suchość błon śluzowych
  • Apatia
  • Utrata przytomności

Mogą one oznaczać przegrzanie, a nawet udar u psa. W takiej sytuacji jak najszybciej:

  • przenieś psa w chłodne miejsce na świeżym powietrzu,
  • podaj do picia świeżą letnią wodę,
  • obłóż zimnymi ręcznikami łapy, ogon i kark,
  • kontroluj aby jego język był na wierzchu,
  • skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

 

Bądźmy świadomi, że psiaki to żywe stworzenie, w bardzo dużej mierze zależne od nas. Z tego też względu zadbajmy o nie jak o siebie samych. Są przecież członkami naszych rodzin.