Owczarek szetlandzki – jaki jest sheltie?

Przedstawiciele rasy owczarek szetlandzki to psy absolutnie niezwykłe pod każdym względem. Bardzo ważna kwestia to fakt, iż jest ona idealna jako pierwszy pies w życiu nowych właścicieli. Przede wszystkim dlatego, że są to psy bardzo łatwe w układaniu i prowadzeniu. To z kolei za sprawą ich ponadprzeciętnej inteligencji oraz miłości jaką obdarzają swojego opiekuna. Sheltie są niezwykle zapatrzone w człowieka, co ułatwia współpracę. Jak się możecie domyślać praca z nimi to czysta przyjemność, szczególnie dla miłośników psich sportów.

Szetland uwielbia towarzystwo swojego człowieka, jednak nie ma problemu, aby przez jakiś czas zostać sam i zająć się sobą. To z reguły dość energiczne i ciekawskie, a przy tym czujne psy, lubią wiedzieć co dzieje się wokół nich i chętnie osobiście to sprawdzą. 

Bywają niestety dość szczekliwe, jednak konsekwentna praca nad tym od samego początku pozwala skutecznie temu zapobiec. Mimo tego ich radosne i przesympatyczne usposobienie stanowi absolutną przewagę.

To co prawda psy niewielkich rozmiarów, jednak to czystej krwi owczarki, czyli niezwykle wierne i przywiązane do człowieka. To też rasa dość wrażliwa, nie lubiąca ostrego traktowania. Posiada również predyspozycje do lękliwości, zatem podobnie jak w przypadku collie bardzo ważna jest odpowiednia, bogata socjalizacja. Ważne jest również umiejętne podejście opiekuna, stanowcze i konsekwentne, jednocześnie łagodne.

Owczarek szetlandzki dostosuje się do każdych warunków i stylu życia swoich opiekunów. To nie oznacza jednak, że nasze zadanie ogranicza się jedynie do podawania posiłku. Pamiętajmy o podstawowych potrzebach każdego psa, bez względu na rasę, płeć, wiek czy poziom energii.

Każdy potrzebuje, aby ich człowiek zaspokoił jego podstawowe potrzeby, takie jak: węszenie, żucie, jedzenie, gryzienie, spacery, wspólne zabawy, spokojny sen. Sheltie chętnie będzie uczestniczył zarówno w długich spacerach jak i w leniuchowaniu na kanapie. Chętny do zabaw fizycznych jak i tych umysłowych.

Ze względu na rozmiar sheltie jest bezproblemowym towarzyszem wakacyjnych podróży. Nie jest to też rasa mająca tendencję do nadmiernego niszczenia. Utrzymują bardzo dobre kontakty z innymi zwierzakami, w stosunku do obcych na początku mogą okazać dystans.

To rasa idealnie nadająca się do rodziny z dziećmi. Ze swoją rodziną może zamieszkać zarówno w domu z ogrodem jak i w mieszkaniu w bloku. Jedyne co jest mu niezbędne do funkcjonowania to człowiek odwzajemniający jego ogromną psią miłość, którą obdarza swojego opiekuna.