Jak zrobić matę węchową?

Pies to istota o bardzo wielu potrzebach. My jako jego właściciele musimy zadbać o to, aby zaspokoić podstawowe potrzeby naszego pupila. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wpływa to na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.  Stanowi to fundament równowagi psychicznej i co za tym idzie zrównoważony charakter naszego psa.

Jedną z podstawowych potrzeb każdego psa, bez względu na to czy jest to miniaturowy York czy średni sheltie bądź collie, czy łowczy beagle lub też znacznie większy od wyżej wymienionych dog, jest potrzeba węszenia. 

Najlepszym sposobem zapewniającym im tego rodzaju aktywność jest oczywiście długi ciekawy spacer, najlepiej w nowym miejscu, z możliwością węszenia, poznawania i eksplorowania. Nic nie jest w stanie psu tej aktywności zastąpić. Możemy jednak stworzyć warunki ku temu, aby jeszcze w lepszy sposób zaspokoić tę potrzebę.

Przy okazji jest to również świetny sposób na umilenie czasu naszemu pupilowi i wygospodarowanie kilku chwil dla siebie 🙂 Jest to też dobre rozwiązanie w momencie przyuczania psa do pozostawania w klatce lub samego w mieszkaniu. 

Mowa dziś będzie o matach węchowych 🙂 Można je nabyć w różnych rozmiarach i wzorach. Ja dla swoich psiaków wykonuję je samodzielnie. W tym wpisie chcę się z Wami podzielić sposobem w jaki bez problemu Wy również zrobicie samodzielnie matę węchową dla swojego psa.

Do tej pory wykonałam dwa rodzaje mat. Jedna na ażurowej wycieraczce, jest cięższa i drugą na gumowym wkładzie do zlewu 🙂 Ta z kolei lekka i gęsta. Co zatem potrzebujemy?

Najważniejsze to polar w dowolnym kolorze oraz jeden z dwóch podkładów o którym pisałam. 

Polar tniemy na paski ok 3-4 cm szerokości na ok 15 cm długości. 

Następnie zaczynamy wiązać , staramy się to robić gęsto, mata będzie wtedy stanowić dla psa większe wyzwanie:) Do maty możemy użyć dowolne kolory, ważne aby polar był dobrej jakości i gramatury. Musi być gruby i mięsisty. Matę z powodzeniem można prać w pralce. 

Do maty wkładamy ulubione przysmaki psa i pozwalamy mu je samemu odszukać poprzez wąchanie 🙂

Poniżej dwie gotowe już maty węchowe. Bardzo polecam, gwarantuje to zabawę, którą Twój pies pokocha.