Chcę mieć psa. Od czego zacząć?

Pies w moim domu? Jak wybrać rasę psa dla siebie?

Te pytania zadaje sobie każda osoba, która zdecydowała się na posiadanie psa. Moim zdaniem decyzja o posiadaniu czworonoga jest jedną z ważniejszych decyzji w życiu człowieka, dlatego pytania te są tak ważne i często odpowiedzi na nie szukamy naprawdę długo. Bynajmniej tak to powinno wyglądać, dlatego niech pośpiech nie będzie w tej sprawie doradcą.

 

Proces ten powinien trwać długo, powinniśmy dojrzeć do tej decyzji, wzrasta w tym czasie nasza świadomość odnośnie obowiązku, jaki za chwilę na nas spocznie.

 

Kiedy już decyzja o zakupie psa zapadnie, przychodzi czas na to najważniejsze pytanie: jaką rasę powinniśmy wybrać?

Z reguły każdy człowiek posiada pewne preferencje, upodobania. Dlatego już na samym początku odrzucamy pewne rasy. Jedne z ważniejszych kwestii to zapewne wygląd psa, sposób pielęgnacji, jak również cechy charakteru przypisane danej rasie. Nie powinno to jednak stanowić podstawy podczas wyboru rasy.

Najważniejsze jest to, aby zdawać sobie sprawę z tego, że to jaki będzie nasz pies zależy od bardzo wielu czynników. Geny jakie posiada zapewniają nam jedynie większe lub mniejsze prawdopodobieństwo, że posiada on pewne skłonności do przejawiania określanych zachowań u psa określonej rasy. To czy dana cecha rozwinie się u naszego pupila zależy m.in. od środowiska w jakim będzie przebywał, bodźców które będą mu dostarczane, poziomu zapewnienia mu podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych, naszej postawy.

Dlatego przy wyborze rasy warto odpowiedzieć sobie na pytania, jaki styl życia prowadzimy i poszukać rasy z odpowiednimi predyspozycjami, które będziemy mogli w określonym kierunku rozwijać. Następny krok to wybór szczeniaka z miotu o określonym poziomie energii i przejawianych cechach charakteru. Czym kierować się przy wyborze szczeniaka opiszę w jednym z kolejnych postów.

Decydując się na psa ze względu na chęć posiadania go przez dziecko, musimy pamiętać o tym, że zawsze pies jest dla NAS, dorosłych. To my bierzemy za niego pełną odpowiedzialność. Pies potrzebuje Cię jako swojego przewodnika.

Niezaprzeczalny jest fakt, że pies cudownie wpływa na rozwój dziecka, ale to my musimy mieć świadomość tego, że ich wzajemne stosunki zależą przede wszystkim od poziomu zapewnienia psu podstawowych potrzeb, o których opowiem w kolejnych postach.

Jest wiele różnych teorii na temat tego, czy dla dziecka odpowiednia będzie rasa duża czy mała, a może średnia. Mnie najbardziej przekonuje połączenie dzieci i duży lub średni pies, oczywiście starannie dobrany i wyselekcjonowany. Większe, mocniej zbudowane czworonogi nie obawiają się, że maluch może im zrobić krzywdę. Niektórzy sądzą również, co mnie także przekonuje na bazie własnych doświadczeń, iż dziecko przy swoim dużym psim przyjacielu czuje się bezpiecznie.

Pamiętajcie jednak, że nawet jeśli relacje naszego dziecka z psem są wspaniałe, nigdy nie zostawiajmy ich samych bez naszego nadzoru. O tym, jak zbudować prawidłowe relacje między dzieckiem i psem szerzej opiszę w osobnym poście.

Wracamy na chwilę do wyglądu psa. Tutaj bardzo ważne jest, aby nie kierować się wyglądem szczeniaka, one wszystkie są słodkie.

Zawsze zobaczmy jak wygląda dorosły osobnik danej rasy, to on musi się nam podobać. Warto przed zakupem szczeniaka odwiedzić przynajmniej jedną z hodowli, zobaczyć dorosłe psy, sprawdzić jak czujemy się w towarzystwie danej rasy.

 

Jeśli zdecydujemy się na zakup szczeniaka wybranej przez nas rasy, warto porozmawiać wcześniej z hodowcą, poprosić o pomoc w doborze malucha, przede wszystkim wtedy jeśli mamy jakieś szczególne oczekiwania. Bardzo ważne jest poznać rodziców malucha. Każdy doświadczony i zaangażowany hodowca jest w stanie pomóc w doborze odpowiedniego szczeniaka. Proces wyboru hodowcy, odpowiedniego szczeniaka będzie opisany w jednym z kolejnych postów

Pamiętaj jednak, że 90 % tego jaki będzie Twój pies w przyszłości, zależy tylko od Ciebie.

Dlaczego Sheltie? Dlaczego Collie? Trochę o tym jak my wybraliśmy rasy odpowiednie dla nas.

Dlaczego u nas właśnie te dwie rasy? Co było dla nas najważniejsze przy podejmowaniu decyzji?

Bardzo ważne były dla nas przede wszystkim cechy charakteru, które bardzo łatwo można u nich wypracować, sposób bycia, zapotrzebowanie na aktywność, ale również mimo wszystko wygląd.

Od zawsze ciągnęło nas do psów długowłosych, choć jest jedna rasa krótkowłosa, która jest naszym marzeniem:), postanowiliśmy jednak odłożyć to ze względu na dużo bardziej niezależny charakter i niezbędne większe doświadczenie w wychowaniu psa – nie zdradzimy jej tutaj, ale wiemy że to marzenie się spełni i wtedy myślę, że wielu z Was zrozumie o czym tutaj mowa. Zanim się jednak zdecydowaliśmy na rasę długowłosą, zasięgnęliśmy opinii na temat pielęgnacji psa o długiej sierści. Po uzyskaniu podstawowych informacji podjęliśmy decyzję iż nie stanowi to dla nas bariery.

Jesteśmy osobami o średnim poziomie aktywności i dlatego szukaliśmy rasy, która nie jest pod tym kątem w górnej granicy wymagań, która elastycznie dostosuje się do naszego stylu życia.

Bardzo przydatne informacje uzyskaliśmy również na grupach danej rasy, gdzie doświadczeni hodowcy i właścicieli odpowiadają na pytania.

Przy podjęciu decyzji pomógł nam też fakt odwiedzenia kilku wystaw psów rasowych. Przekonaliśmy się, że chcemy psa z dłuższą sierścią, średnich gabarytów. Wtedy już ukierunkowaliśmy się na kilka ras, jednak z przewagą na owczarki. W tamtej chwili bardzo szybko wyklarowała się rasa, która po prostu do nas pasuje.

W związku z tym iż mieliśmy jeszcze wtedy pewien opór przed większymi rasami, zdecydowaliśmy się na średniej wielkości owczarka szetlandzkiego. To był tak zwany strzał w dziesiątkę. Bardzo szybko jednak dojrzeliśmy do decyzji o większej rasie, która właściwie była już przez nas wybrana.

Nie będziemy tutaj pisać o cudownym charakterze sheltie i collie, opisujemy to w zakładkach dotyczących naszych dziewczyn. Zapraszamy Cię tam, abyś mógł przekonać się czy to rasy idealne również dla Ciebie. Pamiętaj jednak, ze opisujemy tam charakter naszych psiaków, nie jest to gwarancją, że każdy osobnik tych dwóch ras będzie dokładnie taki sam jak nasze dziewczyny.

Jednak tak jak podkreślałam wcześniej najwięcej zależy od Ciebie, począwszy od wyboru hodowli, szczeniaka po cały proces socjalizacji i szkolenia Twojego psa.