Owczarek szkocki, czyli filmowa Lassie. Jestem pewna, że każdy choć raz w życiu widział słynny film z główną rolą psa tejże rasy. Zakochali się w niej zarówno dzieci jak i dorośli. Wiele razy rozmawiając z potencjalnymi właścicielami naszych maluchów słyszę właśnie o filmie z dzieciństwa. Mało kto jednak ma świadomość tego, że w filmie grał psiak, który bardzo odbiegał od wzorca rasy. Nie chcę się jednak w to zagłębiać. Chętnych zachęcam do zgłębienia tematu 😉
Dzisiejszy post będzie krótkim opisem rasy, jej charakteru, usposobienia i cechach właściwych dla niej.
Jaki więc jest collie? To przede wszystkim rasa o ponadprzeciętnej inteligencji, z tego też powodu łatwo się z nią pracuje. Psy tej rasy uwielbiają pracę z człowiekiem i szybko się uczą. Mają bardzo dobrze rozwiniętą empatię i są niezwykle wpatrzone i przywiązane do swojego człowieka. Tego samego jednak wymagają również od niego, odwdzięczając się niezwykłą przyjaźnią.
Życie codzienne z owczarkiem szkockim jest niezwykle przyjemne i nieobciążające nadmiernie. To rasa wspaniale dopasowująca się do stylu życia swojego opiekuna. Nie są psami absorbującymi i mającymi wygórowane wymagania pod względem chociażby aktywności. Oczywiście obowiązkiem opiekuna jest zaspokojenie podstawowych potrzeb swojego psa, a w tym długie, ciekawe spacery, gdzie psiak będzie mógł do woli węszyć i poznawać otaczający go świat.
I w zasadzie na długich spacerach możemy poprzestać, to w zupełności wystarczy naszemu psu do szczęścia, no może jeszcze odrobina naszej miłości i przytulasów. To nie oznacza jednak, że z collie nic innego nie da się robić:) To rasa kochająca współpracę z człowiekiem, więc cudownie sprawdzi się w psich sportach, czy będzie kompanem np. w joggingu.
To pies o niezwykłej gracji, elegancji i wewnętrznym spokoju. Odpowiednio prowadzony jest psem zrównoważonym i towarzyskim. Owczarek szkocki to rasa posiadająca predyspozycje do lękliwości i strachliwości, bardzo ważne jest aby mieć tego świadomość. Z tego powodu właśnie niezwykle ważna w ich wypadku jest odpowiednia socjalizacja w wieku szczenięcym. To jest klucz do sukcesu, aby nasz pies był zrównoważony i pozbawiony lęków.
Pamiętajmy też o tym, że to pastuszki, dlatego ich słuch i instynkt pilnowania jest dużo bardziej wyczulony niż u innych ras. W większym stopniu więc są narażone np. na fobie dźwiękowe. Warto mieć tego świadomość.
Obecnie obserwujemy tendencję do uczłowieczania psów, niestety jest ona wielce krzywdząca dla nich. Bardzo często nie pozwalamy być naszemu psu po prostu psem. To powoduje z czasem wiele problemów, w tym behawioralnych. Często nasze psiaki są przebodźcowane, co skutkuje pojawianiem się zachowań, które nie są przez nas pożądane.
To tylko wzmianka o tym problemie, piszę o tym po to, abyście mieli to na uwadze podczas wychowywania psa, również tak słodkiego i puchatego jak collie. W przyszłości z pewnością powstanie post temu poświęcony:)
Collie z reguły bardzo dobrze dogaduje się z innymi zwierzakami. Oczywiście odpowiednio zsocjalizowany i prowadzony. W stosunku do obcych osób często zachowuje początkowy dystans.
Oczywiście to są uogólnienia, każdy pies jest inny i w każdej rasie znajdzie się egzemplarz odbiegający od reguły. To zaś spowodowane jest wieloma czynnikami, zależnymi jak i niezależnymi od nas.
Podsumowując: pozwólmy naszemu psu być psem, dajmy mu naszą miłość w zdroworozsądkowej postaci, zadbajmy o jego socjalizację – dla mnie to trzy bardzo ważne aspekty. To pozwoli nam mieć collie, takiego jak opisuję na początku posta, czyli wymarzonego:)