Jak przygotować się na szczeniaka

Przybycie szczeniaka do domu wiąże się z bardzo dużymi emocjami, szczególnie kiedy jest to nasz pierwszy psiak. Wówczas wszystko jest nowe i nieznane, jednocześnie czujemy strach i ogromną radość na samą myśl o biegającej puchatej kulce po naszym domu. Przede wszystkim należy zachować spokój, pamiętajmy że nasze emocje udzielą się maluchowi:) To właśnie jedna z przyczyn, dla której warto wybrać hodowcę, z którym macie dobry kontakt i który w miarę swoich możliwości rozwieje większość Waszych wątpliwości.

Ten post chcę poświęcić właśnie temu, w jaki sposób przygotować się na szczeniaka, mając na uwadze naszą hodowlę. Oczywiście wiele kwestii jest uniwersalnych, więc każdy z Was może skorzystać z porad i rozwiązań, które postaram się tutaj przedstawić.

Musimy pamiętać, że każdy pies potrzebuje, aby jego właściciel zaspokoił jego kilka podstawowych potrzeb. Jest to klucz do jego zdrowia, szczęścia i wychowania. Zaczniemy od praktycznych rzeczy, które potrzebne nam będą, aby sprostać tym wymaganiom.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny w życiu naszego pupila jest sen. Oczywiście wiele zależy od rasy, jednak średnio dorosły pies potrzebuje od 12 nawet do 18 godzin odpoczynku na dobę. Naszym zadaniem jest zapewnić mu miejsce, gdzie pies będzie mógł w każdej chwili odpocząć w ciszy i spokoju. Zwierzęcy behawioryści zwracają na to bardzo dużo uwagi, jest to jeden z elementów do zdrowia i zrównoważonej osobowości Twojego psa.

Jak to zrobić? Możecie wykorzystać legowisko, tutaj jest dowolność, a wybór mamy ogromny.

U nas w hodowli bardzo dobrze sprawdziły się legowiska uszyte z bawełny, można np. użyć również minky lub każdego innego materiału. Oczywiście ocieplona w środku. Bardzo praktyczne w utrzymaniu czystości, ze względu na możliwość prania w pralce i szybkiego wysychania. Ważne jest aby ułożyć ją w takim miejscu, w którym Ty i Twoja rodzina nie przebywacie stale. Pies będzie miał wybór, czy akurat chce odpocząć w Waszym towarzystwie , czy jednak woli poleniuchować „u siebie”.

Idealnym rozwiązaniem jest klatka kennelowa, tutaj mamy wiele do wyboru. Wielu właścicieli psów bardzo tego unika. Jednak psy naprawdę swoje kojce uwielbiają, jest tylko jeden warunek, muszą być one mądrze i dobrze wprowadzone. Sprawdzą się tutaj czasoumilacze:) Jest wiele zalet takich rozwiązań, kiedy już pies zaakceptuje klatkę, czy wydzielone miejsce, będzie to świetnym rozwiązaniem podczas kiedy musi sam zostać w domu. Unikniemy niechcianych szkód, ale również sytuacji, kiedy psiak mógłby zrobić sobie krzywdę. Pies w takim miejscu czuje się bezpiecznie, jest to świetny pomysł podczas wyjazdów urlopowych, możemy zabrać wtedy jego psi dom ze sobą. W odrębnym poście w najbliższej przyszłości postaram się opisać proces akceptacji klatki kennelowej.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest żywienie. Wszyscy kochamy jeść, również nasze psiaki. W naszej hodowli psy prowadzone są na diecie Barf, opartej na podawaniu im posiłków najbardziej zbliżonych do naturalnych posiłków ich przodków , czyli wilków. Jest to dieta składająca się głównie z surowego mięsa różnego rodzaju, podrobów oraz niezbędnych suplementów, oleju i warzyw, a także jaj i owoców.

Oprócz tego naszym psiakom umilamy czas naturalnymi gryzakami. Temat diety Barf jest bardzo obszerny i równie ważny jak długi, więc już w przyszłym miesiącu pojawi się post dotyczący szczegółów tej diety. Tam przedstawię jej pozytywny wpływ na nasze psy oraz polecę źródła, gdzie dostaniecie fachową poradę i co najważniejsze, najlepszej jakości mieszanki mięsne.

Jeśli jesteśmy przy temacie jedzenia, to warto tutaj wspomnieć o tym co najważniejsze i niezbędne od samego początku, czyli miski dla naszego malucha. U nas najlepiej jeśli chodzi o podawanie posiłków, sprawdzają się miski nierdzewne. Przede wszystkim ze względu na łatwość w czyszczeniu, bez problemu umyjecie je również w zmywarce. Do podawania wody lubimy miski ceramiczne, ciężkie. Unikamy wtenczas wylewania wody przez zarówno dorosłe psy jak i szczeniaki:)

Następna ważna kwestia to naturalna potrzeba gryzienia, wylizywania i żucia, a także wspólna zabawa. Pies podczas tych czynności relaksuje się i wycisza, a w zabawie buduje więź z opiekunem. Tutaj sprawdzą się rewelacyjnie wszelkiego rodzaju zabawki, naturalne gryzaki, i bardziej absorbujący kong. Pamiętaj, że jeśli Ty jako właściciel nie zadbasz o to, aby Twój pies się nie nudził, on sam znajdzie sobie zabawę:) i uprzedzam, może Ci się to nie spodobać.

Oprócz tego zaplanuj w jaki sposób będziecie spędzać wspólnie czas oraz jakich psich przyjaciół będziesz mógł przedstawić swojemu pupilowi, oczywiście tylko wtedy jeśli Twój pies będzie się wśród nich dobrze czuł.

Wszyscy pewnie wiedzą, że psy kochają węszyć. Oczywiście nic nie zastąpi mu spacerów i stałego poznawania nowych miejsc, jednak można w warunkach domowych zaspokoić pewien procent tej psiej potrzeby. Tutaj świetnym rozwiązaniem są maty czy ostatnio modne kule węchowe. Chowając w nich ulubione przysmaki psa fundujesz mu zabawę na całkiem długi czas.

Na początek będziesz również potrzebował dla swojego szczeniaka szelek lub obroży oraz smyczy. Jest to niezbędne często już podczas pierwszej podróży do domu. Nasze szczeniaczki będą przyzwyczajane do akceptacji zarówno szelek jak i obroży. Na wyjazd jednak zapewniamy szelki typu guard, ze względu na większe bezpieczeństwo i komfort psa.

W bardzo dobrej jakości szelki  i smycze zaopatrzyliśmy się w sklepie Psipakt : https://www.facebook.com/Psipakt-100213485074018/ . Miła obsługa, szybka realizacja, pięknie zapakowana paczka oraz naprawdę świetnej jakości towar 🙂

Pamiętajmy, że przewożąc szczeniaka samochodem musimy zadbać o jego bezpieczeństwo, niezbędne będą tutaj pasy bezpieczeństwa dla psa. Warto również przemyśleć kwestię transportera szczególnie dla malucha.

Z czasem podczas szkoleń czy spacerów przydatna z pewnością okaże się saszetka na smaczki dla naszego pupila, aby mieć je zawsze pod ręką, kiedy będzie zasługiwał na nagrodę.

W zakresie pielęgnacji niezbędny będzie grzebień, szczotka czy cokolwiek innego, co dla danej rasy jest niezbędne. U nas najlepiej sprawdza się najprostszy metalowy grzebień zarówno u szelciaków, jak i collaków:) Na początek warto go mieć jedynie po to, aby nauczyły się go akceptować już w wieku szczenięcym. Zabiegi przeprowadzamy w pierwszych miesiącach właśnie głównie z tego względu. W momencie, gdy już naprawdę pojawi się konieczność wyczesania naszego psiaka pamiętajcie, aby nie robić tego na sucho, dlatego w odpowiednim momencie zabezpieczcie w jeden z wielu dostępnych na rynku płynów z rozpylaczem, który wspaniale pomoże w rozczesaniu sierści pupila. Pierwsza kąpiel wiąże się z zakupem szamponu oraz suszarką. Dlatego do dźwięku suszarki i podmuchu powietrza z niej przyzwyczajajmy malucha już od samego początku, kiedy pojawi się u nas.

Przyszli właściciele naszych szczeniąt odjadą od nas również z koszykiem na zabawki, który pozwoli zachować im ład i porządek.

Drogi przyszły właścicielu czworonoga owszem wszystko to, co opisałam powyżej jest bardzo ważne, jednak nie najważniejsze. Decydujesz się na psiego przyjaciela? Pamiętaj więc, że dla niego nie liczy się ładne posłanie, piękna miska czy super zabawki, dla niego zawsze i wszędzie najważniejszy będziesz TY.

Jego opiekun i przyjaciel. Twoje dłonie, które będą go z czułością głaskać, Twoje oczy, w które będzie mógł patrzeć ze swoją ogromną psią miłością, Twój głos, za którym będzie podążał, Twój zapach, przy którym będzie czuł się bezpiecznie, Twój uśmiech, który będzie dla niego najlepszą nagrodą, Twoje serce, które obdarzy go ogromną miłością, Ciebie, opiekuna, który da mu schronienie, wspólne zabawy i spacery, opiekę i miłość.

Kiedy Ty dasz swojemu psu siebi, on odwdzięczy się przyjaźnią, jakiej nigdy wcześniej nie zaznałeś:)