Beagle – słodki wulkan energii

Beagle to rasa piękna i równie niezwykła. Z pewnością jest to rasa, która może urzec swoim wyglądem nawet największego twardziela. Bo kto nie straciłby głowy dla słodkiego kłapouchego misiaka, szczególnie jeśli mamy do czynienia ze szczeniaczkiem. Warto jednak, aby dowiedzieć się nieco więcej o rasie. 

Beagle to wspaniałe psy, również rodzinne, to jednak nie zmienia faktu, że są psami dość wymagającymi pod różnym względem. W dzisiejszym poście chcemy Wam przybliżyć naszą historię i co nieco opowiedzieć Wam o specyfice rasy, biorąc pod uwagę teorię, ale również i praktykę.

Jak trafiła do nas nasza sunia Kiera? Beagle to psy, które siedzą w naszych głowach chyba od zawsze. Jednak po zaznajomieniu się ze specyfiką rasy uznaliśmy się chcemy się najpierw lepiej do tego przygotować. Stąd decyzja o prostszej w ułożeniu rasie na początek naszej drogi.

Praktyka czyni mistrza, tak zawsze mówiono. To prawdziwe powiedzenie, człowiek z czasem nabiera doświadczenia, obycia i wielkie sprawy stają się błahymi drobiazgami. Gdy w naszym życiu hodowlanym i ogólnie w obcowaniu z psami dotarliśmy do takiego właśnie momentu, uznaliśmy że to jest ten właściwy czas.

Teraz trochę opowiemy o rasie. To przede wszystkim psy myśliwskie, mające ogromny instynkt łowiecki. Dlatego też pamiętajmy o tym zawsze, gdy jesteśmy z psem na otwartej przestrzeni bez smyczy. Komenda przywołania, nawet najlepiej wyuczona, może w ich przypadku zawodzić. Warto pomyśleć nad innymi zabezpieczeniami jak np. gps.

Beagle to pies o niezwykle mocnym temperamencie, bywa uparty, szczególnie jako szczeniak jest niezwykle energiczny. Z tego też powodu w ich wypadku bardzo ważną rolę odgrywa konsekwentne wychowanie i szkolenie. Tutaj jednak uważam, że po zdobyciu odpowiedniej dawki wiedzy przyszli właściciele są sobie w stanie sami poradzić. Wiąże się to oczywiście z pewnym nakładem pracy, ale zdecydowanie zacieśnia więź między psem a opiekunem.

Chociaż porada behawiorysty jest zawsze wskazana, jeśli nie umiemy sobie z czymś samodzielnie poradzić.

Biorąc pod uwagę ich poziom energii i temperament niezbędna w ich życiu jest odpowiednia dawka ruchu. Jest to naprawdę ważny aspekt, który zdecydowanie powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na psa tej rasy.

Jednocześnie to wspaniałe psy rodzinne, pod kontrolą mogą stać się również wspaniałymi towarzyszami naszych dzieci. Pamiętajcie jednak, że mimo swych stosunkowo niewielkich rozmiarów i wspaniałego charakteru, są to psy mocnej budowy i z tego względu nie zawsze nadają się dla dzieci. Uwielbiają się bawić, są w tym niezmęczone. Wbrew niektórym głosom, to psy bardzo inteligentne i chętne do nauki i pracy z człowiekiem.

Kolejna bardzo ważna kwestia to ich niepohamowany apetyt. Bardzo łatwo popadają w nadwagę. Szczególnie szczenięta są w stanie zjeść wszystko, co pojawia się na ich drodze, a to z kolei stanowi dla nich bardzo duże niebezpieczeństwo. 

Jak wynika z mojego artykułu Beagle to nie jest rasa dla każdego, z tego też względu warto zdobyć wiedzę i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań przed decyzją o zakupie psa tej rasy.